مقبره نادرشاه افشار


 
مقبره كنونی نادرشاه در باغی به مساحت 14400 متر مربع ساخته شده است.

 
مقبره شامل سكویی دوازده پله‌ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سكویی مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پی او، یك غرفه فروش كتاب و دو تالار برای موزه است.
مجسمه نادرشاه افشار سوار بر اسب در حال حمله و سربازان وي بر فراز بناي آرامگاه قرار دارد. اين اثر هنري در كارخانه بروني ايتاليا مفرغ ريزي گرديده و از كارهاي منحصر به فرد استاد فريدون صديقي است.
در تالار شماره 1 انواع سلاح های دوره افشاریه ، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه های جنگ ، وسایل سوار کاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه ، چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهانگشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر نگهداری می‌شود که روی یکی کلمهالسلطان نادر  حک شده و روی دیگراین بیت شعر طلاکوب شده است: شاه شاهان نادر صاحب قران هست/ سلطان بر سلاطین جهان.  این شمشیر در دشت مغان به سال 1148 هجری در روز تاجگذاری نادر از طرف ملت ایران به وی هدیه شده است.
تالار شماره 2 در سال 1373 به مجموعه اضافه شد و در آن انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدای از دوره صفویه تا معاصر به نمایش در آمده است.
براساس روايات تاريخي نظر به كينه‌اي كه آقا محمدخان قاجار نسبت به نادرشاه و پسرش داشت مقبره قديمي وي را كه در زمان حيات خود ساخته بود با بي‌احترامي تمام ويران نموده و بعد از اينكه استخوانهايش را از قبر بيرون آورد به تهران پايتخت خود فرستاد به گونه اي كه محل مقبره به كاروانسراي بزرگي مبسدل گشت پس از اين واقعه احمد قوام به اهتمام عده اي از فرهنگ دوستان ايران در سال 1292 ه.ق آرامگاهي براي نادر ساخت اما بناي فعلي بين 1336 تا 1340 ه. ش توسط انجمن آثار ملي ايران با طرح و نقشه مهندس سيحون با استفاده از سنگهاي گرانيت كوهسنگي و آهن و سيمان بر مدفن وي ايجاد گرديد.
 
در گوشه شمالی آرامگاه نادر آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار خراسان قرار دارد.
 
چگونه به آنجا بروم؟
مقبره نادرشاه در ضلع شمال غربى چهارراه شهدا (نادرى سابق) واقع است. برای رفتن به آنجا می‌توان از میدان شهدا به چهارراه شهدا رفت. باغ نادری که مقبره نادر در آن واقع است با نرده هایی مشخص است

http://www.mashhadema.com/module-pagesetter-viewpub-tid-3-pid-34.html